<<< strona główna

Dom Na Wodzie - DNW

Dodaj do ulubionych, nie będziesz szukał linku

strona główna

Jak powstawał pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie.

 

Marzenia się spełniają! Tak pomyślałem kiedy pierwszy raz zaświtał mi pomysł: Dom Na Wodzie! Wszystko jest pierwsze i nowe. Co tydzień muszę odkrywać "Amerykę" :-) Prawie wszystkie osoby mówią mi, że pomysł jest z kosmosu. Wtedy zawsze odpowiadam, że ludzie byli na księżycu zanim ja się urodziłem, a przecież nie mam już 20 lat...

  Patroni medialni Dom Na Wodzie:


BEZPIECZEŃSTWO


 

 

Poniżej przedstawię podstawowe parametry na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pod cumowanie Domu Na Wodzie. Przestrzegam przed pochopnym wyborem miejsca. Siły natury, otoczenie oraz czynniki zewnętrzne potrafią mieć bardzo duży wpływ na wybór miejsca cumowania. Kwestie techniczne cumowania i dostępu mediów opisałem tutaj >>>

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO


Bezpieczeństwo powodziowe

 

Jest to praktycznie najważniejszy parametr jaki należy przyjąć przy wyborze miejsca do cumowania. Wszystkie inne uwarunkowania wymienione poniżej są rozwiązywalne, a przede wszystkim przewidywalne. Zmiany klimatycznie jakie mają miejsce od ostatniej dekady sprawiają, że zjawiska atmosferycznie coraz częściej są nagłe i gwałtowne. 

 

PORY ROKU. Wszyscy miejsce do cumowania oceniają najczęściej powierzchownie przy idealnej pogodzie i w pełnym słońcu. Oczywiście dobre miejsce, które w wakacje przypomina kurorty ma wiele uroku. Osobiście, szczerze doradzam aby każde miejsce, które się Wam spodoba odwiedzić również podczas wiosennych roztopów, upalnego lata, mroźnej zimy. Bardzo pomocne będzie prowadzenie dokumentacji fotograficzne.

 

POWÓDŹ. Warto abyś wiedział, że alarmy powodziowe i powodzie w Polsce najczęściej mają miejsce 3 razy w roku:

- marzec-kwiecień

- czerwiec-lipiec

- wrzesień

 

Normalny stan wody
Alarmowy poziom wody

 

Ważne:

Za mało mam miejsca aby w pełni opisać tutaj zjawisko powodzi, ale wiem że warto przeczytać przeczytać poniższe materiały. Opracowania pochodzą ze strony: 

 

 

  Typy powodzi

  Powodzie dorzecza Odry

  Hydrologiczne przyczyny powodzi

  Klasyfikacja i wielkość wezbrań

  Monografie powodzi

  Powódź w wymiarze fizycznym, społecznym i gospodarczymi

  Definicja i rodzaje powodzi

  Powodzie w Polsce

  Antropogeniczne przyczyny wzrostu zagrożenia

  Zagrożenie powodziowe od strony rzek

 

 

Tak czy owak każdy kto będzie chciał mieszkać w DNW musi mieć stały kontakt z RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej). Tutaj znajdziesz adresy wszystkich:

 

 

Bezpieczeństwo przeciw pożarowe

 

Jest to równie ważny parametr jak stany wody. Charakter konstrukcji każdego Domu Na Wodzie ma pewne powtarzalne elementy. Pamiętaj, że wszystkie DNW mają mało wspólnego z klasycznym budynkiem murowanym z cegły lub bloczków betonowych. Część konstrukcyjna (mieszkalna, nawodna) ze względów technicznych musi być wykonana z lekkich materiałów. Głównie dlatego, że 1m3 muru z cegły waży kilkaset kilogramów i dla utrzymania domu z cegły trzeba by jak pływadło używać statek, który samej wyporności musi mieć pow. 500 t. Odradzam ten kierunek głównie dlatego, że taniej będzie zakupić całą kamienicę ( i to nawet w Rynku )  :-)

Wszystkie lekkie materiały konstrukcyjno-budowlane z założenia są słabo odporne na ogień. Z tego też powodu niezbędne jest wykonania odpowiednich zabezpieczeń ogniochronnych elementów drewnianych. Spokoj zapewni najbardziej podstawowa instalacja alarmowa ze zwykłymi czujkami dymu. Oczywiście pogodzić się trzeba z widokiem gaśnicy jako stały element dekoracyjny w domu.

Na pewno i bezwzględnie wybierając miejsce do cumowania musisz przewidzieć ewentualny dojazd samochodu Straży Pożarnej.

 

Bezpieczeństwo przeciwłamaniowe

 

Jeśli kiedykolwiek padłeś ofiarą kradzieży na pewno znasz to uczucie. Takie pomieszane poczucie bezsilności i wściekłości. Wiem, że nikt świadomie nie będzie narażał siebie na takie doznania. Jednak często jest tak, że przez zjawisko świadomego lub nieświadomego zaniechania życie (złodzieje) nas zaskakuje. 

 

Uniknięcie takich przygód jest stosunkowo proste. Należy wybrać miejsce, które nie jest na odludziu. Bardzo pomocny będzie podnoszony trap. Równie skuteczna będzie instalacja alarmowa, która poprzez głośnik na zewnątrz powiadomi otoczenie, że na Twoim DNW są niepożądani goście. Ważne jest również aby w sąsiedztwie mieszkali przychylni Tobie sąsiedzi. Oczywiście idealne byłoby cumowania po kilka DNW i wzajemne dozorowanie. Trochę jeszcze wody upłynie zanim będą takie osiedla DNW, ale przecież wszystko przed nami...:)

Ważne:

Przy wyborze miejsca niezbędne jest aby możliwie blisko mogły podjechać: Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja jak również beczkowóz z wodą. 

 


     

Partnerzy DNW

 

Patroni i Przyjaciele DNW

Menu DNW:

Domy Na Wodzie:  Co i dlaczego  I  Gdzie i kiedy   I Bezpieczeństwo  I  Wybór miejsca   I  Jak zbudować

Kalendarium:  2005  I  2006 I  2007 

Partnerzy:  Partnerzy DNW  I  Patroni medialni  I  Przyjaciele  I  Chcesz pomóc?

Napisali o DNW

Aktualności:  Hydrologia  I  Wodowanie

Galeria:  Wrocław  I  Stary Wrocław  I  Szczecin  I  Świat

Księga Gości  

Ciekawe:  Ciekawe Świat

Kontakt  

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved Copyright

© 2006 by DomyNaWodzie.pl