<<< strona główna

Dom Na Wodzie - DNW

Dodaj do ulubionych, nie będziesz szukał linku

strona główna

Jak powstawał pierwszy w Polsce Dom Na Wodzie.

 

Marzenia się spełniają! Tak pomyślałem kiedy pierwszy raz zaświtał mi pomysł: Dom Na Wodzie! Wszystko jest pierwsze i nowe. Co tydzień muszę odkrywać "Amerykę" :-) Prawie wszystkie osoby mówią mi, że pomysł jest z kosmosu. Wtedy zawsze odpowiadam, że ludzie byli na księżycu zanim ja się urodziłem, a przecież nie mam już 20 lat...

  Patroni medialni Dom Na Wodzie:


ŚWIATPrzedstawione poniżej zdjęcia stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Ich publikacja w serwisie DNW ma na celu prezentację tradycji i dorobku związanego ze zjawiskiem Domy Na Wodzie.

 Barki i statki jako DNW


W tej części widać jednostki, które zostały stworzone na bazie starych statków lub barek. Tego typu "zabawki" mają bardzo dużo uroku i klimatu. 
  • Wadą jest fakt, że funkcje mieszkalne trzeba dostosować do już istniejących rozmiarów jednostki.
  • Zaletą takich DNW, które powstają ze starych barek i statków jest to, że w większości z nich nadaje się do pływania.
      Jednostki raczej do stałego cumowania i wielosezonowego zamieszkania.

 

      DNW do wynajęcia na wakacje i rejs po wielu krajach Europy.

      

 
^ powrót

DNW zbudowane od zera


Domy Na Wodzie budowane współcześnie. 

Konstrukcje, bo tak należy nazywać współczesne domy na wodzie powstają praktycznie bez ograniczeń w kształcie i formie. Ponieważ w większości krajów na wodzie nie obowiązują tak rygorystyczne przepisy jak na ziemi, a do tego pływający obiekt nie musi stale oddziaływać na otoczenie architekci i projektanci tworzą często prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie te konstrukcje powstają w fabrykach lub stoczniach, a jakość wykończenia wnętrza często jest lepsza niż zwykłego domu. Z moich obserwacji wynika, że na świecie większość DNW powstaje niekoniecznie z potrzeby posiadania dachu nad głową. To brutalne, ale większość właścicieli DNW to ludzie zamożni, którzy posiadając taką konstrukcję traktują ją jak gadżet w rodzaju jachtu. Oczywiście spotkałem sporo osób, które mieszkają na wodzie bo lubią, jednak prawie zawsze nie byli to ludzie zamożni.

 

 


^ powrót

Mariny i miasta na wodzie


W kupie raźniej, sprawniej i bezpieczniej

W Europie i USA zjawisko DNW nabrało przyspieszenia gdzieś na początku lat 80. Była to odpowiedź na wzrost zamożności społeczeństw przy jednoczesnym wzroście cen gruntów. Wyjątkiem jest Holandia w której DNW rozwijało sie w sposób wymuszony przez naturę. Około 60% powierzchni Holandii znajduje sie poniżej poziomu morza. Przez setki lat próbowano walczyć tam z morzem. Po wielu latach okazało sie, że z naturą nie można wygrać, a efekt cieplarniany stale podnosi poziom wody w morzach. Właśnie dlatego postanowiono tam nie walczyć z morzem ale wykorzystywać jego siłę i dostosować sie do niego. Sam rząd Holandii wspiera tego typu budownictwo. Ponieważ taki DNW przez ostatnie lata powstało coraz więcej pojawiła sie potrzeba dostosowania urbanistycznego pod takie "osiedla". Imponujące jest to, że takie mariny posiadają wlasne przyłącze energetyczne, instalacje wod-kan, a nawet ochroniarzy.

 

 


^ powrót


Ciekawostki


Prawie uzbierałem materiały do tego działu. Umieszczać tutaj będę przykłady wszystkiego co w sposób oryginalny i humorystyczne pokazuje DNW.


^ powrót

 

Partnerzy DNW

 

Patroni i Przyjaciele DNW

Menu DNW:

Domy Na Wodzie:  Co i dlaczego  I  Gdzie i kiedy   I Bezpieczeństwo  I  Wybór miejsca   I  Jak zbudować

Kalendarium:  2005  I  2006 I  2007 

Partnerzy:  Partnerzy DNW  I  Patroni medialni  I  Przyjaciele  I  Chcesz pomóc?

Napisali o DNW

Aktualności:  Hydrologia  I  Wodowanie

Galeria:  Wrocław  I  Stary Wrocław  I  Szczecin  I  Świat

Księga Gości  

Ciekawe:  Ciekawe Świat

Kontakt  

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved Copyright

© 2006 by DomyNaWodzie.pl